De bedenkers
RBK Group is een mkb-bedrijf gespecialiseerd in bouw en verbouwingen, milieuvraagstukken en automatisering voor de foodindustrie. Meer dan zestig medewerkers voeren innovatieve projecten uit die foodbedrijven klaarmaken voor de toekomst. Voor dit idee werkt RBK Group samen met Helixers, een bureau dat bedrijven helpt bij het opbouwen van een leercultuur waarin persoonlijke ontwikkeling en aandacht voor medewerkers centraal staan.
Het vraagstuk
In het mkb blijven de investeringen in de ontwikkeling van medewerkers achter. Voor een deel komt dat door onderbenutting van budgetten. Werkgeversvereniging AWVN heeft becijferd dat in het bedrijfsleven jaarlijks meer dan één miljard euro ontwikkelingsbudget op de plank blijft liggen.
De oorzaak kan bij personeelsleden zelf liggen. In steeds meer mkb-bedrijven krijgen zij de regie over hun eigen ontwikkeling. Maar vervolgens komen ze niet altijd met voorstellen. Deels omdat ze in de waan van de dag denken geen tijd voor scholing te hebben; deels omdat ze door de bomen het bos niet zien. Er zijn te veel opleidingsmogelijkheden en ze zijn te wisselend van kwaliteit.
Daar komt bij dat veel mkb-bedrijven nog geen goede infrastructuur voor ontwikkeling van medewerkers hebben. Er is bijvoorbeeld geen HR-afdeling en leidinggevenden kunnen de kwaliteit van scholingsvoorstellen van medewerkers niet goed beoordelen. Soms speelt ook mee dat bedrijven onvoldoende de weg naar financieringsbronnen voor ontwikkeling kunnen vinden.
Het !DEE
‘Unleash your talent’ is een nieuwe methodiek voor de ontwikkeling van medewerkers in het mkb. Deze gaat uit van positieve psychologie: ontwikkel datgene wat dicht bij de talenten, interesses en drijfveren van medewerkers ligt. Daar ligt hun motivatie en dat pakken zij dus het snelst op.
Centraal staat een gebruiksvriendelijke softwareapplicatie die het hele traject van persoonlijke ontwikkeling structureert, inhoud geeft, faciliteert en monitort. Daardoor krijgen medewerkers grip op het onderwerp. Persoonlijke ontwikkeling wordt iets wat ze kunnen inpassen in hun dagelijkse werkzaamheden. Ze hoeven ook niet langer zelf op zoek naar opleidingsmogelijkheden. De applicatie legt voor hen de koppeling met opleidingen van branche-instituten en O&O-fondsen die aansluiten op hun behoeften en talenten. Ook komen aanvullende financieringsmogelijkheden in beeld.
Bij ‘Unleash your talent’ horen workshops waarin gebruikers en leidinggevenden met de applicatie leren omgaan. Leidinggevenden worden bovendien getraind in het begeleiden van ontwikkelingsprocessen van werknemers.
Alle onderdelen van de methodiek worden uitgeprobeerd tijdens een pilot bij RBK Group. Daarna zijn ze te gebruiken binnen de hele branche en met enkele aanpassingen ook daarbuiten. Benieuwd naar het hele verhaal van dit project? Rick Olsthoorn en Karel Rengelink vertellen er meer over.